Çarşamba , 15 Ağustos 2018

Lig Maratonu


0 532 208 27 37

KURALLAR

      www.ligmaratonubursa.com Halı Saha Ligi Kuralları -


     1- a) www.ligmaratonubursa.com'da maç yapmak isteyen takımlar Maç Teklifi butonundan kendilerine uygun gün,saat,saha ve takımı seçerek site yetkililerine teklif vermelidirler. Dileyen 0553 959 29 92 numaralı Call Center hattından doğrudan rezervasyon işlemlerini tamamlayabilirler. Değerlendirmeye alınan Maç Teklifi'niz için size uygun takımı ayarlıyoruz. Maçınızın oynanacağı gün ve saatte hakem ve gözlemci ekibimizle saha bulunacağız.

     1- b) Takımlar lige " 1 Yıldız " klasmanında başlar ve maçlarını kazandıkça klasmanları yükselir. Puan durumuna göre takımların Yıldız klasmanı "1 Yıldız" , "2 Yıldız" ve "3 Yıldız" klasmanına ayrılır. En üst klasman "3 Yıldız" klasmanıdır.  


     1- c) Bir takım , 0-24  puan aralığındaki takımlar ile karşılaştığında , müsabakadan galip ayrılması durumunda 3 puan kazanır , mağlup ayrılması durumunda puan kaybetmezBir takım , 25-49 puan aralığındaki takımlar ile karşılaştığında , müsabakadan galip ayrılması durumunda 4 puan kazanır , mağlup ayrılması durumunda puan kaybetmezBir takım , 50 ve üzeri puanı olan takımlar ile karşılaştığında , müsabakadan galip ayrılması durumunda 5 puan kazanır , mağlup ayrılması durumunda yine puan kaybetmez.  Beraberlik ile sonuçlanan tüm maçlar 1'er puan paylaşırlar.


     1- d) Her takım Free Style Lig'e 0 puan ile başlayacaktır. Takımlar , müsabakalarından galibiyet veya beraberlik çıkarmaları halinde puan kazanacaklardır. Mağlubiyet ile ayrıldığı taktirde ise puan kaybı sistemimizden çıkartılmış olup, puanları silinmeyecektir. Bununla birlikte takımlar her zaman rekabetin içinde kendilerine yer bulabileceklerdir.     2- a) Takımlar Play-Off kadrolarını ligin bitişiyle, oyuncuların  kadro listesi ve oynadıkları maç isimlerini www.ligmaratonubursa.com yönetim kurulu yetkililerine ulaştırmaları zorunludur. 


     2- b) Bir oyuncunun bir takımda oynaması için gerekli olan şartlar ise şu şekilde:

     - Takım sorumlusu en fazla 12 kişilik esame listesi vermesi gerekmektedir. 

     - Takımlar için 12 kişiye kadar bir oyuncu Play-Off'a kalan bir takımın formasını giymesi için o takımın formasını en az 3 defa giymiş olmalıdır.
     - Bir oyuncu Play-Off'a kalan bir takımın formasını giymesi için oynadığı maçlarda mutlaka görüntüsünün olması gerekmektedir.
     - Bir oyuncu Play-Off'a kalan bir takımın formasını giymesi için müsabaka yerine geldiğinde mutlaka yanında kimlik veya kimlik yerine geçecek bir evrak bulundurmak zorundadır.

      

     2-c) 2016 Kapanış Ligi'nde oynanacaklar müsabakalarda bir takım transfer hakkını kullanmadıysa  Play Off Finalleri başlayana(2.Tur Maçları) kadar herhangi bir takımdan oyuncu hakkını kullanabilir. Fakat transfer ismi değişmez.


     3- a) Takımların sahaya maçın başlama süresinden en geç 15 dakika önce gelmeleri gerkemektedir. Aksi taktirde maçın başlaması gecikecektir. www.ligmaratonubursa.com olarak bütün maçlarda oyunculara maksimum seviyede hizmet verebilmek adına bu konuda büyük hassasiyet göstermekteyiz. Maçın başlaması için iki takımdan en az 5'er kişinin sahada olması yeterlidir. 5 kişiden az oyuncusu bulunan takımların maça başlamasına izin verilmez. İki takımdan biri sahadaki yerini aldıysa , diğer takım maçın başlama süresinden 10 dakika gecikmeli sahadaki yerini aldıysa , geç kalan takımdan 1 ceza puanı kesilir. 20 Dakika gecikmesi durumunda hükmen mağlubiyeti tescillenecektir.


     BONUS PUAN UYGULAMASI


     Aldığı her kararda sizlerin isteğini ve fikirlerinizi ön planda tutan, sizlere kulak vererek her gün üzerine bir tuğla koyan Lig Maratonu Bursa Halı Saha Ligi, ligin tamamında haftalık maçlarına istikrarlı olarak çıkan takımların "Son 2 ay yeni kurulan takımlar maçlarını bir anda yoğun fikstürle yapıp Play-off'a kalıyorlar, yıl boyu keyif için maç yapan bizim gibi takımlar yarışın dışında kalıyor" tespiti üzerine bu sorunun da üzerine gitti.


     Amaç: Çok Maç Yapanın Değil, İstikrarlının Korunması

     Sorular ve Cevaplar...

     Soru 1: Bu ödül uygulamaya neden konuldu ?

     Cevap: Play-off yarışını son iki aya kadar bekleyip, son iki ay içinde bir anda haftada 4-5 maç yaparak hızla yükselen takımların, 6 ay boyunca bu ligde keyifle maç yapan ekiplerin haklarını ellerinden almalarını engellemektir. Örneğin, bu sistem sayesinde Ocak ayında lige dahil olup istikrarlı maç yapan bir ekip Nisan'da katılana göre yarışta otomatik olarak 12 puan avantajlı duruma geçecektir.

     Soru 2: Uygulama Temmuz ayını da kapsıyor mu?

     Cevap: Evet, uygulama Temmuz 2017''i de kapsamaktadır.

     Soru 3: Biz Temmuz ayında 4 değil 5 maç yaptık, karşılığında 4 değil de 5 puan mı alırız?

     Cevap: Hayır, ödül yine 4 puandır. Çünkü burada amaç çok maç yapılması değil, tüm takımların "haftada bir maç"temposunu yakalaması, ligin tüm takımlarla birlikte istikrarlı tempoda yoluna devam etmesidir. O nedenle ayda 4 yerine 10 maç yapılsa bile ödül yine 4 puandır.     KADRO KURALI

     Yaşanan istikrarsız kadro ve başka takımdan oyuncular misafir olarak maça getirme sorununa alınan kararla artık son verildi. Örnek, bir oyuncu X takımında oynarken ertesi gün Y takımında forma giyiyordu. Bu konu artık netlik kazandı. Temmuz 2017 itibariyle uygulamaya sokulacak kurallarda neler var aşağıda belirtilmiştir.


      1. Takım kaptanları artık 4. maçtan sonra sistem üzerinden kadro bildirmek zorundadır.


      2. Bir takım 4. maçından sonra listede belirtmiş olduğu kadronun dışında normal lig sezonunda 3 (üç) misafir hakkı vardır. Kadrosunda bulunmayan ve ligde herhangi bir takımda forma giymeyen 3 oyuncuyu o maçta kadrosuna dahil ederek oynatabilir.

      3. Bir takımda 4 maçı tamamlamış bir oyuncu kendi takımının dışında misafir olarak başka bir takımda forma giyemez.Bir oyuncu yetkilere durumu bildirerek sezon içinde sadece 1(bir) kere takım değiştirebilir. Bir oyuncu takımını değiştirdikten sonra eski takımında forma giyemez. 

      4.Transfer dönemine kadar takımlar kadrosunda en fazla iki oyuncu değişikliği yapabilir. Transfer döneminde her takıma 5 oyuncu transfer hakkı verilir. Takım kaptanlarının kontrolünde gerçekleşecek bu transferler yetkililere bildirmeden yapılamaz. Takım kaptanları dilerse transfer hakkını kullanmayabilir.

      Amaç: Bu kurallar ligde her maçta yaşanan farklı kadro sıkıntısını ortadan kaldırmak için yapılmıştır. Daha düzenli ve istikrarlı takımların ortaya çıkması konusunda atılan bir adımdır. 

      Not: Bunun takibini takım kaptanları yapmak zorundadır. Kaptanların şikayeti üzerine bu kuralla ilgili yaptırım uygulanacaktır. Maç öncesi yapılan tespitte herhangi bir uygulama yapılmaz ve alınan maç oynanmak zorundadır. Maç sonunda yapılan itirazlar sonucunda disiplin kurulu tarafından gerekli disiplin kararı verilecektir. 

      Disiplin Uygulaması:

      Bu kurala uymayan takım veya oyunculara uygulanacak cezalar aşağıda belirtilmiştir. 

      * Bir oyuncu kendi takımının dışında başka bir takımda forma giyerse (yukarıda belirtilen şartların durum kontrolünde) 15 gün hak mahrumiyeti alacaktır.

      *Oynadığı takım o maçta hükmen kaybedecek ve takıma -3 puan cezası uygulanacaktır.

      *Bir takım ceza aldıktan sonra aynı cezayı tekrar uygulayacak olursa takıma -10 puan ceza uygulanacaktır.

      *Bir oyuncu ceza aldıktan sonra tekrar aynı ihlali yaparsa ligden süresiz men edilecektir.
      DİSİPLİN KARARLARI

      Disiplin kararları ligmaratonubursa.com’da aşağıdaki esaslara göre alınacak ve uygulanacaktır.

       

       

      CEZALAR:

       

      1.      Eğer bir oyuncu iki maç içi hareketten dolayı sarı karttan kırmızı kart görmüşse ve oyundan çıkarken veya kart görmesi sırasında herhangi bir centilmenlik dışı tavır takınmadığı hakem tarafından raporlanmışsa bu oyuncuya ceza verilmeyebilir.

      2.      Maç sonrasında hakeme karşı olumsuz cümle kelime kullanan oyuncu 2 maç ceza alır.

      3.      Herhangi bir, kasti olmayan sert bir müdahaleden oyundan ihraç edilen oyuncu 2 maç ceza alır.

      4.      Rakibine kasti olarak sakatlayıcı hareketten dolayı oyundan ihraç edilen oyuncu 3 maç ceza alır.

      5.      Hakeme, gözlemciye veya rakip takım oyuncusuna hakaret, küfür ve onur kırıcı sözler söyleyen oyuncu 5 maç ceza alır. Bu tip hareketlerde olayın büyüklüğüne göre disiplin yönetmeliği daha ağır kararlarda verebilir.

      6.      Hakeme gözlemciye darp veya fiili saldırı girişiminde bulunan oyuncu 8 maç ceza alır.

      7.      Hakeme gözlemciye veya rakip oyuncuya fiili darp girişiminde başarılı olan oyuncu sırasıyla

       

      ·         Hakeme ve gözlemciye yapmış olduğu hareket için ömür boyu ihraç ve TC Kanunlarının ilgili maddesi gereğince kurumumuz tarafından hakem ve gözlemcinin ortak ifadeleri eşliğinde dava edilir.

      ·         Rakip oyuncuya yapmış olduğu hareket için ömür boyu men ve TC Kanunlarının ilgili maddesi gereğince hakem ve gözlemcinin şahitliği, rakip oyuncunun isteği doğrultusunda dava edilir.

      ·         Eğer takımların seyircileri bu tip girişimlerde bulunursa yukarıda belirtilen bütün eylemler bütün takımın eylemi sayılacak olup takım olarak yaptırım uygulanacaktır.

       

      -Oyun içinde kaleciye geri pas uygulaması aktiftir ve kalecinin kendi takım arkadaşından gelen pası eliyle tutması , rakip takıma en direk serbest vuruş kazandırır.

       

      -Kazanılan serbest vuruş direk kaleye gönderilemez. Takım arkadaşının topa dokunması ya da pas yapılması halinde atılacak gol geçerli sayılır. Bunun dışında gol atılırsa hakem golü iptal eder ve topu rakip takım adına serbest vuruş olarak geri verir.

      -Oyun içinde top , halı saha kenarlarında bulunan demirlere veya tavanda bulunan bir nesneye çarpıp yön değiştirmesi durumunda , oyun kesinlikle durdurulmaz ve topun aldığı yön ile beraber oyun aynı şekilde devam eder.


      5- b) Kazanılan serbest atışta ( Foul,frikik,aut,santra,en direk serbest vuruş ) topun mutlaka durması ve oyunun bu şekilde başlatılması gerekmektedir. Oyun durmadan başlarsa hakem oyunu durdurur ve pozisyonun olduğu yerden topun durdurularak oyunun başlatılması kararını verir.

      5- c) Maçın başında , devre arasında veya atılan golden sonra yapılacak santra vuruşunda , santrayı yapan takım yada rakip takımdan hiç kimse rakip sahada olmamalıdır. Bu durumda oyun başlamayacaktır.

      5- d) Karşılaşmalarda kırmızı kart gören oyuncular eğer fair play harici bir tutumda bulunmuyorlar ise hakem bunu raporunda belirtir ve bu oyuncunun bir sonraki maçta ceza alması önlenir. Ancak rakibine çok sert bir müdehalede veya kasti bir hareketle kırmızı kart gören veya gördüğü kırmızı kartın haksız olduğunu savunan bununla beraber fair play harici sözler,hareketlerde bulunan futbolcular , kırmızı kart gören bir oyuncunun alacağı maç oynamama cezasından daha büyük cezalarla karşılaşabilirler. Takımlarımız ne kadar birbirimize rakip ve bir rekabetin içinde olsakda , www.ligmaratonubursa.com takımlarını birbiriyle sürekli maç yaptırarak arkadaşlık havasını takımlara aşılamak isteyecektir. Fair play kuralına uygun hareket eden oyuncular ay sonunda Türk Spor Medyasından ünlü isimler tarafından belirlenecek ve kendilerine sürpriz hediyeler verilecektir.

      5- e) Serbest vuruşlar esnasında kurulacak baraj mesafesi , her saha ve zeminde hakem adımları ile 5 adım olacaktır. Bu kuralı ihlal eden futbolcular birinci ihlalde uyarı ikinci ihlalde ise sarı kart ile cezalandırılacaktır.

      5- f) Mücadelede gol kararı verilebilmesi için topun tamamının çizgiyi geçmiş olması gerekir. Bu kararı yalnızca hakem verebilir. Hakemin dışında hiç kimse saha sınırları içerisinde verilecek kararlarda etkili olamaz.

      5- g) Karşılaşmalara takımlar 7'şer kişilik kadroları ile başlayacaklardır. Ancak bir takım maç süresi boyunca 3 kırmızı kart gördüyse, hakem maçı durdurur ve dakika skor ne olursa olsun maç sona erer. Kırmızı kartları gören ekip hükmen 3-0 yenik sayılır.

      5- h) Takımlar disiplin yönetmeliğince sadece saha içinde olan durumlardan sorumlu değildir. Takımlar adına sahalara gelecek taraftarlar , hakeme , gözlemciye , rakip futbolculara karşı sözlü yada fiili rahatsız edici bir harekette bulunuyorsa , hakemler bu kişilerin desteklemeye geldiği takımın taraftarı olduğunu biliyor yada bu fikre kanaat getiriyorsa , bunun sonucunda taraftarların desteklediği takıma ihtar , puan silme , siteden ihrac gibi cezaların verilmesi söz konusudur.

      5- i) Penaltı vuruşu esnasında kaleciler yalnızca çizgi üzerinde hareket edebilir. Çizgi dışına 1 adım bile dışarı açılması söz konusu değildir. Bu kuralın ihlali durumunda penaltı atışı tekrarlarınır. İkinci kez tekrarı durumunda kaleciye sarı kart gösterilir.

      5- j) Penaltı vuruşu esnasında , penaltı vuruşunu kullanacak oyuncu dışında hiçbir oyuncu ceza sahasına giremez. Eğer oyuncular cezasahasına girer ise penaltı tekrarı yapılır. Fifa kuralları uyarınca bu kural ; Eğer gol olursa , atışı kullanan takımın oyuncusunun ihlali söz konusuysa atıştekrarı, eğer savunma oyuncusunun ihlali söz konusuysa golün geçerli sayılması ; gol olmaması durumunda , eğer atış yapan takımın oyuncusunun ihlali söz konusuysa oyun devam eder , eğer savunma yapan takımın oyuncusunun ihlali söz konusuysa atış tekrarlanır.


      6- a) www.ligmaratonubursa.com'da diğer halı saha liglerinde olmayan bir kural geçerlidir. Halı saha boyutlarının küçük olduğu ve bu yüzden futbolu çirkinleştirmek adına yapılan bir çok oyun bozucu hareket kırmızı kart ile sonuçlandırılmamakta ve oyuncuların bu konuda büyük itirazları oluşmaktadır. Bizde bu itirazları göz önüne alarak hakemin kanaatiyle eğer bir oyuncu sahada "SON ADAM" pozisyonunda ise rakibine gole giderken arkadan , sağdan ve ya soldan düşürmesi veya topu eli ile kesmesi sonucu , bu oyuncu direk kırmızı kartla oyun dışında kalır.

      6- b) www.ligmaratonubursa.com Halı Saha Liginde toplamda 4 oyuncu değişikliği yapılabilir. Oyundan çıkan oyuncu bir kez daha oyuna dahil olabilir. Oyun içerisindeki değişiklikler oyuncu değişikliğine dahildir. ( Örn: Defans oyuncusu ile kalecinin hakemden izin alarak yer değiştirmeleri. ) Çıkan oyuncu tekrar oyuna girebilir bu durumda takım bir her girdi çıktıda bir oyuncu değişikliği hakkını yitirir. 

      6- c) Oyuncu değişiklikleri öncelikle gözlemciye bildirilir. Gözlemcinin hakeme bildirmesi ile beraber oyun durduğu anda hakemin izni ile oyuncu değişikliği yapılır.

      7- a) www.ligmaratonubursa.com Disiplin kurallarına göre oyun alanında disipline aykırı hareketi ile oyundan ihrac edilen , oyun alanı dışında disipline aykırı hareketlerde bulunan ( Kavga , Küfür vs ... ) takım veya oyunculara www.ligmaratonubursa.com disiplin kurulu hakem raporu ile ceza verme yetkisine sahiptir.

      7- b) Ceza alan takımlar veya oyuncular , ceza aldıkları günden itibaren 3 gün içinde itirazda bulunabilirler. İtiraz dilekçelerini 
      merkezdisiplinkurulu@ligmaratonu.com 
      adresine göndermelidirler. Dilekçelerini 3 gün içinde yollamayan takım veya oyuncuların daha sonra bir itiraz hakkı bulunmamaktadır.

      7- c) Ceza alan bir oyuncu aldığı ceza doğrultusunda oynayamaz. Kendi takımının maç yaptığı süre içinde cezasını tamamladığı zaman oynayabilir. Oyuncunun cezası bitene kadar misafir olarak farklı takımlarda da oynayamaz. Misafir olarak başka bir takımda oynaması için öncelikle kendi takımında cezasını tamamlaması gerekir. Eğer bir oyuncu cezasını tamamlamadan misafir olarak başka bir takımda forma giyerse ;

       

      -Oyuncunun cezası katlanır

      -Bu oyuncuyu oynatan takıma puan silme ve hükmen mağlup sayılma cezaları verilir.

      -Tekrarı yaşanması durumunda oyuncu veya takım , diskalifiye cezası alır.Maç Al!

DİĞER İLLER

İSTANBUL ANADOLU BURSA

YAZARLAR

+ Tümü

PUAN DURUMU

+ Tümü
SR
TAKIM
O
G
M
B
P
1
7
6
1
0
18
2
4
3
1
0
12
3
4
1
3
0
3
4
2
1
1
0
3
5
1
1
0
0
3
6
1
1
0
0
3
7
2
0
2
0
0
8
1
0
1
0
0
9
1
0
1
0
0
10
1
0
1
0
0

GOL KRALLIĞI

+ Tümü
SR
OYUNCU
TAKIM
GOL
1
İsmail Bolavan
24
2
Hakan Ayna
12
3
Orhan Uçar
10
4
Uğur Haşhaş
9
5
Hamdican Karataş
7